Պատմություն, հնագիտություն, ծրագրավորո՞ւմ. 42-ցի Անահիտի ճանապարհը դեպի կոդեր և կիբերանվտանգություն
28-ամյա Անահիտ Հայրապետյանը 42 Երևանի փորձառու ուսանողներից է, բայց, որքան էլ զարմանալի է, ծրագրավորումը նրա առաջին ընտրությունը չի եղել: Թե ինչպես պատմաբանը, որը ցանկանում էր դառնալ հնագետ, ի վերջո որոշեց գնալ կիբերանվտանգության հետքերով, փորձել ենք պարզել հենց նրանից:
«Ավարտել եմ Երևանի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետը, քանի որ պատանի տարիքում սիրում էի պատմություն: Հետագայում ուզում էի հնագետ դառնալ, սակայն չշարունակեցի այդ ուղղությամբ, որովհետև Հայաստանում ոլորտն այնքան էլ չի զարգանում: Որոշեցի ընտրել ժամանակակից որևէ մասնագիտություն ու առաջինը մտքիս կիբերանվտանգությունը եկավ», – պատմում է Անահիտն ու հիշում, թե ինչպես այս փնտրտուքների արդյունքում իմացավ 42-ի մասին` ընկերներից մեկից, որն այդ ժամանակ ծրագրավորման նորաբաց դպրոցի անվտանգության աշխատակիցն էր:
«Իհարկե, ուժերիս վրա վստահ չէի, ու միշտ մտածել եմ, որ, քանի որ մաթեմատիկայից շատ թույլ եմ, ինձ դա շատ է խանգարելու, բայց, այնուամենայնիվ, որոշեցի փորձել», – հիշում է նա:
Ավազանի փուլն, ըստ Անահիտի, ամենաբարդն էր: Երբեմն ամբողջ գիշերն անցկացնում էր դպրոցում, փորձում հետ չմնալ ու հնարավորինս շատ բան սովորել: Այս «չարչարանքներն» ի վերջո տվեցին իրենց արդյունքն ու Անահիտն անցավ հաջորդ փուլ` հիմնական ծրագիր, որի 60%-ը նույնպես արդեն հաղթահարել է:
«Միշտ ասել եմ` էստեղ պետք է մեծ կամքի ուժ ունենաս, չհանձնվես ու փորձես առաջ շարժվել: Մի բան էլ է շատ կարևոր` չպիտի ինքդ քեզ համեմատես ուրիշների հետ, որովհետև կան մարդիկ, ովքեր արդեն մասնագիտացած են ծրագրավորման մեջ ու այստեղ են գիտելիքները խորացնելու նպատակով։ Բայց եթե ինձ պես բոլորովին այլ ոլորտից եք եկել, դեռ չի նշանակում, թե չեք կարող, գուցե ավելի դանդաղ, բայց հաստատ կարող եք», – ասում է Անահիտը, որը, հաղթահարելով մասնագիտության կտրուկ փոփոխության բոլոր դժվարությունները, կարճ ժամանակում գտել է նոր աշխատանք` նոր ոլորտում («կիբերանվտանգություն=գաղտնիություն» սկզբունքով Անահիտի աշխատավայրը կմնա անանուն):
Անահիտը Թալինի շրջանի Արտենի գյուղից է: 42-ում սովորելու ընթացքում մի քանի ամիս ստացել է Հայ կրթական հիմնարկության տրամադրած կեցության կրթաթոշակը, ինչն, իր խոսքով, հեշտացրել ընթացքը` տալով հնարավորություն շատ ավելի հաճախ լինել դպրոցում:
42-ում Անահիտը ձեռք է բերել ոչ միայն մասնագիտական, այլև հաղորդակցման նոր հմտություններ: Նախկինում ավելի ինտրովերտ և չշփվող Անահիտն ինքն էլ է զարմանում, թե ինչքան թեթև է դարձել մարդկանց հետ շփումը. «Ավազանի ավարտին պետք է ասեինք, թե ինչ է փոխվել մեր մեջ, ես ասացի` ինտրովերտ մտա, էքստրովերտ դուրս եկա»:
Ապագայի մասին կանխատեսումներ չի փորձում անել, բայց մի բան հստակ է` կիբերանվտանգության ոլորտն իրենն է, և շարունակելու է խորացնել գիտելիքներն այս ուղղությամբ թե՛ 42-ում, թե՛ դրանից դուրս: Իսկ դպրոցի ապագա ուսանողներին Անահիտի խորհուրդը մեկն է. «Վստա՛հ եղեք ձեր ուժերի վրա, ամեն ինչ կստացվի»:

History, Archeology, Programming? 42-er Anahit’s Road to Codes and Cyber-Security
28-year-old Anahit Hayrapetyan is one of 42 Yerevan’s experienced students, but — and as surprising as it may be — coding wasn’t her first choice of study. We tried to clarify just how a historian who hoped to become an archeologist ended up taking the path to cyber-security directly from her.
“I graduated from Yerevan State University, Faculty of History, because I loved history when I was young. Later, I wanted to become an archaeologist, but I did not continue in that direction, because the field is not developing much in Armenia. I decided to choose a modern profession and the first thing that came to my mind was cyber security,” recalls Anahit, who learned about 42 Yerevan through a friend who was working as a security guard at the recently established programming school.
“Of course, I wasn’t confident in my abilities, and I always thought that the fact that I was weak in math would really hinder me, but, nevertheless, I decided to try”, she recalls.
According to Anahit, the Piscine was the most difficult. Sometimes she would spend the whole night at the school, trying not to fall behind and to learn as much as possible. These “tortures” eventually yielded their results and Anahit passed on to the next phase, the main curriculum — 60% of which she’s already conquered.
“I’ve always said that you need to have great will power here; to not give up, and try to move forward. There’s one more thing that’s very important: you shouldn’t compare yourself to others, because there are those who have already gotten quite experienced in programming and are here for the purpose of furthering their knowledge. But if you’ve come from a completely different background, like me, it doesn’t mean that you can’t do it; perhaps you’ll do it a bit slower, but you definitely can,” she says. Anahit has overcome all of the challenges that come with suddenly changing your profession — in a short amount of time she has found a job in hernew field (for cyber-security purposes Anahit’s place of employment will not be revealed).
Anahit is from Arten village near the Talin region. During her time studying at 42 she received a residence scholarship from the Armenian Education Foundation, which, in her words, made the process a lot easier by giving her an opportunity to spend more time at the programming school more often.
Anahit not only gained professional skills at 42, but also new skills in communication. The previously more introverted and antisocial Anahit is shocked at how easy socializing with others has become. “At the end of the Piscine we had to reveal what had changed in us, and I shared that I had entered the Piscine as an introvert and left as an extrovert.”
Anahit is not making predictions about the future just yet, but one thing is clear; cyber-security is her calling and she’s going to continue to further her knowledge in it, whether at 42 or elsewhere. Anahit’s advice for future students is one thing: “Be confident in yourself, and everything will work out.”