Գերմանական SAP-ն ծրագրային ապահովման ոլորտում աշխարհի խոշորագույն կազմակերպություններից մեկն է, որն օգնում է բոլոր չափերի և ոլորտների ընկերություններին լավագույնս աշխատել: Մեկ այլ փա՞ստ. աշխարհում կատարվող գործարքների եկամուտների 77% -ն այս կամ այն կերպ առնչվում է SAP համակարգի հետ: Ե՞վս մեկը. SAP-ն և Թումո լաբերն արդեն տևական ժամանակ է համագործակցում են` իրականացնելով բացառիկ ծրագրեր Թումո լաբերի ուսանողների համար:
Այս շարունակական համագործակցության շրջանակում SAP-ն այս անգամ «հրավիրեց» Թումո լաբերի ուսանողներին` միանալու իրենց նորարարական հետազոտական մարտահրավերներին: Ուսանողները հնարավորություն ունեցան իրականացնել հետազոտություն` ընտրելով այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են ընդլայնված մուտքի վերահսկումը, ինքնասպասարկման ապագան և ընդլայնված պլանավորումն ու վերլուծությունը:
19-ամյա Արևիկ Արմենակյանն, օրինակ, ընտրել էր ուսումնասիրել մուտքի վերահսկման և կառավարման համակարգերի նոր միտումներն ու կատարել արդյունաբերերական շուկայի վերլուծություն, քանի որ այս մարտահրավերի նախադրյալն էր բիզնեսով հետաքրքրված լինելը, իսկ Արևիկը չունի դրա պակասը:
«Սա լավ հնարավորություն էր զարգացնելու նաև իմ հաղորդակցման հմտությունները, քանի որ հետազոտություններն անցկացնելուց հետո անհրաժեշտ էր այն բանավոր ներկայացնել ոչ միայն SAP-ի ներկայացուցիչներին, այլև մեր ընկերներին: Կա էսպիսի մի խոսք` «եթե կարողանում ես բացատրել, ուրեմն լավ ես հասկանում», և հենց սրանով էլ առաջնորդվեցի»,- պատմում է Թումո լաբերի առաջին սերնդի ուսանողը:
Ծրագրում ներգրավվելուց հետո ուսանողների համար կազմակերպվեցին տարբեր դասախոսություններ, օնլայն և օֆլայն հանդիպումներ SAP Startup Factory-ի մասնագետների հետ: Այս հանդիպումների ընթացքում ուսանողները հնարավորություն ունեցան ուղղել իրենց հետաքրքրող բոլոր հարցերը և պատրաստվել` ընդունելու մարտահրավերը:
Լուսանկարներ Թումո լաբերի և SAP-ի` ուսանողների հետ հանդիպումների շարքից
«Տվյալների խախտումները և չարաշահումները մեծ խնդիր են ամբողջ աշխարհում. իմ հետազոտությամբ որոշեցի հասկանալ` արդյոք կան մեթոդներ, որոնք արգելում են սա կամ խոչընդոտում են նման խախտումները: Երբ սկսեցի, հասկացա, որ զարգացած աշխարհում շատ նորարարություններ են առաջ եկել, որոնց մասին նույնիսկ չէի լսել մինչ ծրագրի մեջ ներգրավվելը: Օրինակ` կա կենսաչափական մուտքի վերահսկումը, որը ստուգում է կենսաչափական գործոնները: Ուսումնասիրել և խոսել եմ նաև մուտքն ու ելքը ամպային համակարգով կառավարելու մասին», – պատմում է Արևիկը:
Նախկինում 42 Երևանի՝ այժմ Թումո լաբերի ուսանողներ Նորայր Մուրադյանն ու
Միլենա Մովսիսյանն էլ, որոնք նոր-նոր էին ծանոթացել, երբ SAP-ն և Թումո լաբերը հայտարարեցին մրցույթի մասին, շատ արագ հասկացան, որ նույն ոլորտով` տվյալագիտությամբ, են հետաքրքրված և որոշեցին միասին դիմել:
«Մեր նախագծի համար ընտրեցինք «Ինքնասպասարկման ապագան»: Այս մարտահրավերին երևի ամենաշատն էին դիմել, քանի որ այն բացի հետազոտությունից ուներ նաև տեխնիկական մասեր: Մեզ շատ հետաքրքիր էր կատարել տվյալների վերլուծություն, որին, ի սկզբանե, այնքան էլ լավ չէինք տիրապետում և ծանոթացանք նախագծի իրականացման ընթացքում: Մեկ մեծ ձախողում ունեցանք ու ստիպված էինք զրոյից նոր բան սկսել շատ կարճ ժամանակում, բայց էլի ստացվեց, ու նույնիսկ այդ ձախողումը շատ պետքական փորձառություն էր: Տվյալների ոլորտ մտնելու համար այս նախագիծը շատ օգտակար էր»,- պատմում է Միլենան:
Ֆինանսների ոլորտում աշխատանքային մեծ փորձ ունեցող 27-ամյա Վարդինե Սարգսյանը, որը նորեկ է Թումո լաբերում, կարիերայի հարցում մեծ փոփոխությունների փնտրտուքներում էր, երբ տեսավ մրցույթի հայտարարությունն ու որոշեց փորձել ուժերն` ընդունելով «Ինքնասպասարկման ապագան» մարտահրավերը:
«Հետազոտությունն անելիս ծանոթացա personalization, hyper-personalization երևույթների հետ, իմացա, թե որտեղից են տվյալներ վերցնում, ինչպես է Data privacy-ն կարգավորվում և այլն: Ինձ համար շատ հետաքրքիր փորձառություն էր»,- պատմում է Վարդինեն:
Նախագծերն ավարտելուց հետո ուսանողները ներկայացրել են դրանք` պատմելով անցած փուլերի, կատարած քայլերի մասին, լսել մասնագետների կարծիքներն ու գնահատականը: Իսկ SAP-ի հետ Թումո լաբերի համագործակցությունը կշարունակվի նոր նախագծերով և մարտահրավերներով` շատ շուտով:

The German SAP is one of the world’s largest software companies, helping all kinds of industries run at their best. Here’s a fact you might want to know: 77% of transactions in the world are connected to SAP technologies. Another fact: the close collaboration between the industry giant and TUMO Labs has resulted in various projects in business and services and customer relationship management implemented by TUMO Labs students.
As part of this ongoing collaboration, SAP brought their expertise to the students involved in their innovative research challenges. Students had the opportunity to conduct research, choosing topics such as the Future of Self-Service, Access Control and management systems, and Knowledge Graphs.
19-year-old Arevik Armenakyan, for example, chose to study new trends in access control and management systems and perform an industrial market analysis. A key condition for this challenge was an interest in business, which Arevik definitely has!
“This was a good opportunity to develop my communication skills as well, because after conducting the research, I had to present it to all kinds of people, from SAP representatives to our peers. Someone once said that if you can’t explain it simply, you don’t understand it well enough. I find that completely true,” Arevik reflects.
At the beginning of the project, a variety of lectures and meetings were organized for the students with specialists from the SAP Startup Factory. During these meetings, students had the opportunity to ask questions and prepare to take on the challenges that were set.
Photos from a series of TUMO Labs and SAP meetings with students
“Data breaches are a big problem. Through my research, I decided to understand whether there are methods to prevent these breaches from happening. When I started, I realized that there were many innovations that I hadn’t even heard of before joining the program. For example – biometric access control verifies biometric data. I also studied and talked about managing the cloud,” says Arevik.
Formerly 42 Yerevan, now TUMO Labs students Norayr Muradyan and Milena Movsisyan, who had just met when SAP and TUMO Labs announced the competition, soon realized they were both interested in data science and decided to apply together.
“For our project, we chose “The Future of Self-Service” as it included technical aspects in addition to research,” mentions Norayr. “ We were very interested in data analysis. We weren’t initially familiar with it and thanks to the project we could delve into its implementation right away. We faced a major mishap and were left with no option but to start from scratch with an extremely limited time on our hands. Thankfully, we managed everything and now look back at it as a learning experience. The project was especially helpful for entering the data field,” tells Milena.
27-year-old Vardine Sargsyan has extensive work experience in the field of finance and is a newcomer to TUMO Labs. She was still on the lookout for a career change, when she came across the announcement of the competition and decided to try her hand at “The Future of Self-Service” challenge.
“While doing my research, I became familiar with personalization and hyper-personalization. I found out where the data is collected from and how Data Privacy can regulate it. It was a fascinating experience,” Vardine shares.
Upon completion, students presented their projects, talked about past stages, and listened to the experts’ opinions and assessment. While students implement their newly-acquired skills in the job market, TUMO Labs and SAP work to develop new projects and challenges.